Jak wygląda sprzedaż samochodu w skupie aut. Jakie dokumenty są potrzebne?

Lepiej sprzedać samochód samodzielnie czy zgłosić się do skupu aut?
19 października 2017
Pokaż wszystkie

Polski Rynek motoryzacyjny jest bardzo nasycony. Duży import aut z za granicy oraz coraz bardziej korzystne rozwiązania leasingowe dla firm ale także dla osób fizycznych spowodowały, że sprzedaż samochodu jest trudniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. 

W związku z tą sytuacją na rynku powstaje coraz więcej firm zajmujących się odkupem aut używanych za gotówkę od ręki czyli SKUPÓW AUT.

Jednym z największych we Wrocławiu oraz najdłużej działającym skupem samochodów jest Master Auto.

SPRAWDŹ TERAZ CENĘ ZA SWOJE AUTO – WYPEŁNIJ FORMULARZ

Nie wszyscy jednak wiedzą na czym polega szybka sprzedaż auta w skupie aut i jak dokładnie ona przebiega. Poniżej opiszemy na naszym własnym przykładzie jak przebiega sprzedaż samochodu w naszej firmie.

Firma prowadząca skup aut zasadniczo kupuje auta na własny rachunek. Oznacza to, że sprzedaż samochodu przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku sprzedaży auta osobie prywatnej czy firmie. Transakcja polega na podpisaniu standardowej umowy kupna sprzedaży oraz przeniesieniu własności samochodu. Płatność regulowana jest od ręki i jest to płatność gotówką lub na konto bankowe. O ile w przypadku osób fizycznych płatność gotówką może być dokonana bez względu na kwotę o tyle w przypadku przedsiębiorców płatności powyżej 15 tyś złotych mogą zostać przekazane jedynie na rachunek bankowy

Zgodnie z artykułem 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej  przedsiębiorcy muszą w każdym przypadku dokonywać lub przyjmować płatności (związanych z działalnością gospodarczą) za pomocą rachunku bankowego w sytuacji, gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 złotych.

Płatności na rachunek bankowy dokonujemy najczęściej za pomocą przelewów natychmiastowych typu ELIKSIR lub SORBNET tak aby cała gotówka pojawiła się na koncie jeszcze podczas wizyty w naszej firmie.

Osoby fizyczne

W przypadku gdy sprzedawany samochód posiada więcej niż jednego właściciela przy sprzedaży powinni stawić się wszyscy właściciele pojazdu wraz z dokumentami tożsamości. Jeśli jeden z właścicieli pojazdu nie może być obecny przy sprzedaży samochodu może wystawić drugiemu współwłaścicielowi pełnomocnictwo do sprzedaży auta. W przypadku najbliższej rodziny ( matka, syn, ojciec, brat, siostra ) wystarczy zwykłe pełnomocnictwo którego wzór można pobrać np tu PEŁNOMOCNICTWO DO SPRZEDAŻY AUTA . W przypadku jednak gdy jest to dalsza rodzina lub obca osoba konieczne do sprzedaży jest notarialne pełnomocnictwo.

Sprzedaż samochodu firmowego

W przypadku sprzedaży samochodu firmowego sprzedaż następuje najczęściej na podstawie faktury vat lub vat marża. Faktura musi zostać wystawiona przez osobę upoważnioną do wystawiania faktur w firmie. Nam jako kupującemu musi zostać przekazany oryginał faktury.

W przypadku kupna samochodu dopiero wykupionego z leasingu konieczne jest przekazanie kupującemu:

  • oryginału faktury wykupu samochodu z leasingu
  • dokumentów poświadczających zakończenie leasingu
  • potwierdzenia przelewu regulującego płatność za fakturę sprzedaży z leasingu
  • innych dokumentów otrzymanych z firmy leasingowej

Ponadto przy sprzedaży należy posiadać następujące dokumenty

▪dowód rejestracyjny

▪karta pojazdu

▪polisa OC

▪wszystkie posiadane komplety kluczy/pilotów

Dodatkowo jeśli istnieje taka możliwość prosimy o przygotowanie:

▪wszystkich posiadanych dokumenty otrzymanych od dealera (etui, instrukcje obsługi, książka serwisowa, broszury itp. )

▪kopii faktur za wykonane naprawy i przeglądy okresowe (możliwe jest przesłanie skanów tych dokumentów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *